Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD51K1
RNCP1206FTD51K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD51K1
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD51K1.pdf
Availability of RNCP1206FTD51K1
QUANTITY
RNCP1206FTD51K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD51K1
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD51K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD51K1
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD51K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD51K1 Details Description
Related parts for RNCP1206FTD51K1
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN TERM GROUND FLAG RG58 TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
ENDURA USB 4GB MLC datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
100UF 25V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf