Stackpole Electronics Inc. RNCS0402BTE10R0
RNCS0402BTE10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0402BTE10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCS0402BTE10R0.pdf
Availability of RNCS0402BTE10R0
QUANTITY
RNCS0402BTE10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0402BTE10R0
Internal Part NumberEIS-RNCS0402BTE10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0402BTE10R0
Related LinksRNCS040, RNCS0402BTE10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0402BTE10R0 Details Description
Related parts for RNCS0402BTE10R0
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8SOPWR datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 144W datasheet.pdf