Stackpole Electronics Inc. RNCS0402CTC10R0
RNCS0402CTC10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0402CTC10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCS0402CTC10R0.pdf
Availability of RNCS0402CTC10R0
QUANTITY
RNCS0402CTC10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0402CTC10R0
Internal Part NumberEIS-RNCS0402CTC10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0402CTC10R0
Related LinksRNCS040, RNCS0402CTC10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0402CTC10R0 Details Description
Related parts for RNCS0402CTC10R0
IC OPAMP JFET 5MHZ 16SO datasheet.pdf
INTELLIGENT DISP 4CHAR 5X5 HER datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120POS PCI32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.4MM BTB SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 125VAC AXIAL datasheet.pdf