Stackpole Electronics Inc. RNCS0402CTE10R0
RNCS0402CTE10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0402CTE10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCS0402CTE10R0.pdf
Availability of RNCS0402CTE10R0
QUANTITY
RNCS0402CTE10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0402CTE10R0
Internal Part NumberEIS-RNCS0402CTE10R0
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0402CTE10R0
Related LinksRNCS040, RNCS0402CTE10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0402CTE10R0 Details Description
Related parts for RNCS0402CTE10R0
RES SMD 127K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 3W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf