Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE100R
RNCS0603BKE100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE100R.pdf
Availability of RNCS0603BKE100R
QUANTITY
RNCS0603BKE100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE100R
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE100R
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE100R
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE100R Details Description
Related parts for RNCS0603BKE100R
CONN HEADER VERT 4POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
2.50MM PITCH SRDW T/H HDR 8CKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf