Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE100R
RNCS0603BKE100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE100R.pdf
Availability of RNCS0603BKE100R
QUANTITY
RNCS0603BKE100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE100R
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE100R
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE100R Details Description
Related parts for RNCS0603BKE100R
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
FIXED IND 540NH 7A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
COMBO 8W8 M PCB R/A HP G TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf