Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE200K
RNCS0603BKE200K picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE200K
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE200K.pdf
Availability of RNCS0603BKE200K
QUANTITY
RNCS0603BKE200K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE200K
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE200K
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE200K
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE200K Details Description
Related parts for RNCS0603BKE200K
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 2.10A STRAP datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf