Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE25K5
RNCS0603BKE25K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE25K5
Brief Description
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE25K5.pdf
Availability of RNCS0603BKE25K5
QUANTITY
RNCS0603BKE25K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE25K5
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE25K5
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE25K5
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE25K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE25K5 Details Description
Related parts for RNCS0603BKE25K5
RES ARRAY 5 RES 15K OHM 6SSIP datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120POS .050" datasheet.pdf
RES 51 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 6KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MEM 256MB FLASH 24BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf