Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE750R
RNCS0603BKE750R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE750R
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE750R.pdf
Availability of RNCS0603BKE750R
QUANTITY
RNCS0603BKE750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE750R
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE750R
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE750R
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE750R Details Description
Related parts for RNCS0603BKE750R
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 50V datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM VERT T-H 10AU datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 8KEY 32QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf