Stackpole Electronics Inc. RNCS0805BKE150R
RNCS0805BKE150R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0805BKE150R
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RNCS0805BKE150R.pdf
Availability of RNCS0805BKE150R
QUANTITY
RNCS0805BKE150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0805BKE150R
Internal Part NumberEIS-RNCS0805BKE150R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0805BKE150R
Related LinksRNCS080, RNCS0805BKE150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0805BKE150R Details Description
Related parts for RNCS0805BKE150R
IC ADC DUAL W/RSSI 44-LQFP T/R datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.1A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC OFF WHT 4.95"LX3.39"W datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 100PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf