Stackpole Electronics Inc. RNCS0805BKE499K
RNCS0805BKE499K picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0805BKE499K
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RNCS0805BKE499K.pdf
Availability of RNCS0805BKE499K
QUANTITY
RNCS0805BKE499K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0805BKE499K
Internal Part NumberEIS-RNCS0805BKE499K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0805BKE499K
Related LinksRNCS080, RNCS0805BKE499K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0805BKE499K Details Description
Related parts for RNCS0805BKE499K
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO262 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR LGT51 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf