Stackpole Electronics Inc. RNCS0805BKE8K25
RNCS0805BKE8K25 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0805BKE8K25
Brief Description
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RNCS0805BKE8K25.pdf
Availability of RNCS0805BKE8K25
QUANTITY
RNCS0805BKE8K25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0805BKE8K25
Internal Part NumberEIS-RNCS0805BKE8K25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0805BKE8K25
Related LinksRNCS080, RNCS0805BKE8K25 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0805BKE8K25 Details Description
Related parts for RNCS0805BKE8K25
MOSFET N-CH 900V 2.8A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A TO220INS datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PWR AMP MODULE 2.5GHZ 24MCOB datasheet.pdf
RES 604 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO THOUGH/T datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
TV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
1200UF 35V 16.5X28 105C RAD datasheet.pdf