Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE27K4
RNCS1206BKE27K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BKE27K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BKE27K4.pdf
Availability of RNCS1206BKE27K4
QUANTITY
RNCS1206BKE27K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BKE27K4
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BKE27K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BKE27K4
Related LinksRNCS120, RNCS1206BKE27K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BKE27K4 Details Description
Related parts for RNCS1206BKE27K4
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
FUSE 6.25A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
SWITCH LIMIT BOX W/OUT HEAD datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HOOK-UP STRAND 24AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
5 POS EP 2.5 HSG GLOW WIRE datasheet.pdf