Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE28K0
RNCS1206BKE28K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BKE28K0
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BKE28K0.pdf
Availability of RNCS1206BKE28K0
QUANTITY
RNCS1206BKE28K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BKE28K0
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BKE28K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BKE28K0
Related LinksRNCS120, RNCS1206BKE28K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BKE28K0 Details Description
Related parts for RNCS1206BKE28K0
IC OPAMP CFA 2.2GHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS DOUBLE CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
IC VREG CAR RADIO APP SO-20 datasheet.pdf
IC BATTERY CHRGR SMBUS 28-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 75 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf