Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE2K94
RNCS1206BKE2K94 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BKE2K94
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BKE2K94.pdf
Availability of RNCS1206BKE2K94
QUANTITY
RNCS1206BKE2K94 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BKE2K94
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BKE2K94
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BKE2K94
Related LinksRNCS120, RNCS1206BKE2K94 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BKE2K94 Details Description
Related parts for RNCS1206BKE2K94
CONN HEADER 21POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
REGULATOR -5V 1A 3SIP SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 1POS 3.96MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2 OHM 0804 datasheet.pdf
DESOLDERING TWEEZERS SET W/STAND datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS IDC DL POL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf