Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE4K75
RNCS1206BKE4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BKE4K75
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BKE4K75.pdf
Availability of RNCS1206BKE4K75
QUANTITY
RNCS1206BKE4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BKE4K75
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BKE4K75
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BKE4K75
Related LinksRNCS120, RNCS1206BKE4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BKE4K75 Details Description
Related parts for RNCS1206BKE4K75
IC DETECTOR VOLT 5.3V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CONN TERM SPADE 18-22AWG #8 RED datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
BLZP 5.00/17/270F SN BK BX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 705MA 195 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1A SOT223 datasheet.pdf