Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE88R7
RNCS1206BKE88R7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BKE88R7
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BKE88R7.pdf
Availability of RNCS1206BKE88R7
QUANTITY
RNCS1206BKE88R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BKE88R7
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BKE88R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BKE88R7
Related LinksRNCS120, RNCS1206BKE88R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BKE88R7 Details Description
Related parts for RNCS1206BKE88R7
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 2BIT SM8 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC datasheet.pdf
RES 4.17 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 50V SOT363 datasheet.pdf