Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BTC4R70
RNCS1206BTC4R70 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BTC4R70
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BTC4R70.pdf
Availability of RNCS1206BTC4R70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RNCS1206BTC4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BTC4R70
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BTC4R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BTC4R70
Related LinksRNCS120, RNCS1206BTC4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BTC4R70 Details Description
Related parts for RNCS1206BTC4R70
FIXED IND 15UH 145MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC PCMCIA SWITCHNG MATRIX 14SOIC datasheet.pdf
CONN RING STR 2/0AWG 1/2" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 390 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf