Stackpole Electronics Inc. RNCS2010DTE4R70
RNCS2010DTE4R70 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS2010DTE4R70
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 0.5% 1/4W 2010
Datasheet Download
RNCS2010DTE4R70.pdf
Availability of RNCS2010DTE4R70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RNCS2010DTE4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS2010DTE4R70
Internal Part NumberEIS-RNCS2010DTE4R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS2010DTE4R70
Related LinksRNCS201, RNCS2010DTE4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS2010DTE4R70 Details Description
Related parts for RNCS2010DTE4R70
TRIMMER 3K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
METRAL 4RX4M RA RCP STB datasheet.pdf
IC VIDEO SWIT TRPL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 200A 690V BRITISH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL ANGLD PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANS RF 1.8GHZ NI1230S-4S datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf