Nichicon RNE0E681MDN1KX
RNE0E681MDN1KX picture photo
Mfg. Part Number
RNE0E681MDN1KX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RNE0E681MDN1KX.pdf
Availability of RNE0E681MDN1KX
QUANTITY
RNE0E681MDN1KX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNE0E681MDN1KX
Internal Part NumberEIS-RNE0E681MDN1KX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, NE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNE0E681MDN1KX
Related LinksRNE0E68, RNE0E681MDN1KX Datasheet, Nichicon Distributor
RNE0E681MDN1KX Details Description
Related parts for RNE0E681MDN1KX
IC SW REG CTRLR SYNC BUCK 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 800VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO-214A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf