TE Connectivity Raychem Cable Protection RNF-100-2-GN-SP
RNF-100-2-GN-SP picture photo
Mfg. Part Number
RNF-100-2-GN-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
RNF-100-2-GN-SP.pdf
Availability of RNF-100-2-GN-SP
QUANTITY
RNF-100-2-GN-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF-100-2-GN-SP
Internal Part NumberEIS-RNF-100-2-GN-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRNF-100
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length-
Inner Diameter - Supplied2.000" (50.8mm)
Inner Diameter - Recovered1.000" (25.4mm)
Recovered Wall Thickness0.045" (1.14mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature95°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF-100-2-GN-SP
RNF-100-2-GN-SP Details Description
Related parts for RNF-100-2-GN-SP
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf