TE Connectivity Raychem Cable Protection RNF-100-3/16-BK-1IN
RNF-100-3/16-BK-1IN picture photo
Mfg. Part Number
RNF-100-3/16-BK-1IN
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
RNF-100-3/16-BK-1IN.pdf
Availability of RNF-100-3/16-BK-1IN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RNF-100-3/16-BK-1IN Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF-100-3/16-BK-1IN
Internal Part NumberEIS-RNF-100-3/16-BK-1IN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRNF-100
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length0.083' (25.40mm, 1.00")
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.093" (2.36mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature95°C