Stackpole Electronics Inc. RNF12BTC4K99
RNF12BTC4K99 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12BTC4K99
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12BTC4K99.pdf
Availability of RNF12BTC4K99
QUANTITY
RNF12BTC4K99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12BTC4K99
Internal Part NumberEIS-RNF12BTC4K99
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12BTC4K99
Related LinksRNF12B, RNF12BTC4K99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12BTC4K99 Details Description
Related parts for RNF12BTC4K99
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.3A PWRDI333-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 6X1/4" A VFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf