Stackpole Electronics Inc. RNF12CTC69K8
RNF12CTC69K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12CTC69K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RNF12CTC69K8.pdf
Availability of RNF12CTC69K8
QUANTITY
RNF12CTC69K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12CTC69K8
Internal Part NumberEIS-RNF12CTC69K8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12CTC69K8
Related LinksRNF12C, RNF12CTC69K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12CTC69K8 Details Description
Related parts for RNF12CTC69K8
RES 22 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIAC 250V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SHOCK RESIST 25MM FNO-5.6 LENS datasheet.pdf