Stackpole Electronics Inc. RNF12DTD143R
RNF12DTD143R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12DTD143R
Brief Description
RES 143 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12DTD143R.pdf
Availability of RNF12DTD143R
QUANTITY
RNF12DTD143R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12DTD143R
Internal Part NumberEIS-RNF12DTD143R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12DTD143R
Related LinksRNF12D, RNF12DTD143R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12DTD143R Details Description
Related parts for RNF12DTD143R
CONN HEADER 44POS .100 DL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
20 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf