Stackpole Electronics Inc. RNF12DTD162R
RNF12DTD162R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12DTD162R
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12DTD162R.pdf
Availability of RNF12DTD162R
QUANTITY
RNF12DTD162R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12DTD162R
Internal Part NumberEIS-RNF12DTD162R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12DTD162R
Related LinksRNF12D, RNF12DTD162R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12DTD162R Details Description
Related parts for RNF12DTD162R
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 1.63A 96 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 20V T/H datasheet.pdf