Stackpole Electronics Inc. RNF12FAD100R
RNF12FAD100R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FAD100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FAD100R.pdf
Availability of RNF12FAD100R
QUANTITY
RNF12FAD100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FAD100R
Internal Part NumberEIS-RNF12FAD100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FAD100R
Related LinksRNF12F, RNF12FAD100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FAD100R Details Description
Related parts for RNF12FAD100R
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 80MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 625MA 15W datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AB datasheet.pdf
IC IGBT GATE DVR ISO 5A datasheet.pdf