Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC13R3
RNF12FTC13R3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC13R3
Brief Description
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC13R3.pdf
Availability of RNF12FTC13R3
QUANTITY
RNF12FTC13R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC13R3
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC13R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC13R3
Related LinksRNF12F, RNF12FTC13R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC13R3 Details Description
Related parts for RNF12FTC13R3
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DENSR OPTO TRANS 1.27MM REFL PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TO-251-3 datasheet.pdf
IC LI/BATTERY MANAGEMENT 38TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20QFN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf