Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC16R5
RNF12FTC16R5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC16R5
Brief Description
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC16R5.pdf
Availability of RNF12FTC16R5
QUANTITY
RNF12FTC16R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC16R5
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC16R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC16R5
Related LinksRNF12F, RNF12FTC16R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC16R5 Details Description
Related parts for RNF12FTC16R5
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf