Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC1K15
RNF12FTC1K15 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC1K15
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC1K15.pdf
Availability of RNF12FTC1K15
QUANTITY
RNF12FTC1K15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC1K15
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC1K15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC1K15
Related LinksRNF12F, RNF12FTC1K15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC1K15 Details Description
Related parts for RNF12FTC1K15
IC POST AMP 3.2GBPS CML 16-MLF datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 16.8 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DRIVE ROLLER SHAFT datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf