Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC1K33
RNF12FTC1K33 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC1K33
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC1K33.pdf
Availability of RNF12FTC1K33
QUANTITY
RNF12FTC1K33 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC1K33
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC1K33
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC1K33
Related LinksRNF12F, RNF12FTC1K33 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC1K33 Details Description
Related parts for RNF12FTC1K33
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 16GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf