Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC1M02
RNF12FTC1M02 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC1M02
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC1M02.pdf
Availability of RNF12FTC1M02
QUANTITY
RNF12FTC1M02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC1M02
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC1M02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC1M02
Related LinksRNF12F, RNF12FTC1M02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC1M02 Details Description
Related parts for RNF12FTC1M02
HOOK-UP SOLID 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
ACCY SENSOR CONN 2M ROBOT CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT TIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf