Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC21K5
RNF12FTC21K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC21K5
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC21K5.pdf
Availability of RNF12FTC21K5
QUANTITY
RNF12FTC21K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC21K5
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC21K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC21K5
Related LinksRNF12F, RNF12FTC21K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC21K5 Details Description
Related parts for RNF12FTC21K5
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET 1.5A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 21.97MM datasheet.pdf