Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC249K
RNF12FTC249K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC249K
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC249K.pdf
Availability of RNF12FTC249K
QUANTITY
RNF12FTC249K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC249K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC249K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC249K
Related LinksRNF12F, RNF12FTC249K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC249K Details Description
Related parts for RNF12FTC249K
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC FREQ MOD 4X EMI REDUCT 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA USM datasheet.pdf