Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC499R
RNF12FTC499R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC499R
Brief Description
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC499R.pdf
Availability of RNF12FTC499R
QUANTITY
RNF12FTC499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC499R
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC499R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC499R
Related LinksRNF12F, RNF12FTC499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC499R Details Description
Related parts for RNF12FTC499R
DIODE GEN PURP 1.2KV 75A WAFER datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO CYLINDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.35A 28 MOHM datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 410MW SOD123 datasheet.pdf