Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC5K11
RNF12FTC5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC5K11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC5K11.pdf
Availability of RNF12FTC5K11
QUANTITY
RNF12FTC5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC5K11
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC5K11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC5K11
Related LinksRNF12F, RNF12FTC5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC5K11 Details Description
Related parts for RNF12FTC5K11
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 1.2A VERTICAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf