Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC6K81
RNF12FTC6K81 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC6K81
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC6K81.pdf
Availability of RNF12FTC6K81
QUANTITY
RNF12FTC6K81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC6K81
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC6K81
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC6K81
Related LinksRNF12F, RNF12FTC6K81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC6K81 Details Description
Related parts for RNF12FTC6K81
THYRISTOR 170V 400A DO-214 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60S/AE60G/HDM60S datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0605 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 7' RD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf