Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC75R0
RNF12FTC75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC75R0
Brief Description
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC75R0.pdf
Availability of RNF12FTC75R0
QUANTITY
RNF12FTC75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC75R0
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC75R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC75R0
Related LinksRNF12F, RNF12FTC75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC75R0 Details Description
Related parts for RNF12FTC75R0
SENSOR POSITION LINEAR 9MM 30K datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FRACTION N 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H datasheet.pdf