Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC78K7
RNF12FTC78K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC78K7
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC78K7.pdf
Availability of RNF12FTC78K7
QUANTITY
RNF12FTC78K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC78K7
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC78K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC78K7
Related LinksRNF12F, RNF12FTC78K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC78K7 Details Description
Related parts for RNF12FTC78K7
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X32MM 47CFM TACH datasheet.pdf