Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD12K4
RNF12FTD12K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD12K4
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD12K4.pdf
Availability of RNF12FTD12K4
QUANTITY
RNF12FTD12K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD12K4
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD12K4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD12K4
Related LinksRNF12F, RNF12FTD12K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD12K4 Details Description
Related parts for RNF12FTD12K4
IC REGISTER 8BIT PISO 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7T 0603 datasheet.pdf