Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD12R7
RNF12FTD12R7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD12R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD12R7.pdf
Availability of RNF12FTD12R7
QUANTITY
RNF12FTD12R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD12R7
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD12R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD12R7
Related LinksRNF12F, RNF12FTD12R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD12R7 Details Description
Related parts for RNF12FTD12R7
RES SMD 220K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
BUZZER 28-48VAC 85-95DB PNL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.3A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf