Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD255R
RNF12FTD255R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD255R
Brief Description
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD255R.pdf
Availability of RNF12FTD255R
QUANTITY
RNF12FTD255R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD255R
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD255R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)