Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD280R
RNF12FTD280R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD280R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD280R.pdf
Availability of RNF12FTD280R
QUANTITY
RNF12FTD280R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD280R
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD280R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD280R
Related LinksRNF12F, RNF12FTD280R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD280R Details Description
Related parts for RNF12FTD280R
IC DAC 14BIT QUAD SRL 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BLZ 5.00/24/270F SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TM3227K004ELBA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf