Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD2K70
RNF12FTD2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD2K70
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD2K70.pdf
Availability of RNF12FTD2K70
QUANTITY
RNF12FTD2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD2K70
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD2K70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD2K70
Related LinksRNF12F, RNF12FTD2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD2K70 Details Description
Related parts for RNF12FTD2K70
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144MBGA datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
UC-12S2N8A80DU datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+16S+3P datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf