Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD360K
RNF12FTD360K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD360K
Brief Description
RES 360K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD360K.pdf
Availability of RNF12FTD360K
QUANTITY
RNF12FTD360K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD360K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD360K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD360K
Related LinksRNF12F, RNF12FTD360K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD360K Details Description
Related parts for RNF12FTD360K
SIDACTOR BI 58V 250A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 22.73MM datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 13.5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 10C SHLD 300V datasheet.pdf