Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD39K2
RNF12FTD39K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD39K2
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD39K2.pdf
Availability of RNF12FTD39K2
QUANTITY
RNF12FTD39K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD39K2
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD39K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD39K2
Related LinksRNF12F, RNF12FTD39K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD39K2 Details Description
Related parts for RNF12FTD39K2
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 100K 16UTQFN datasheet.pdf
DIE SET (4) MMC 12-10 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf