Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD48R7
RNF12FTD48R7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD48R7
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD48R7.pdf
Availability of RNF12FTD48R7
QUANTITY
RNF12FTD48R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD48R7
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD48R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD48R7
Related LinksRNF12F, RNF12FTD48R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD48R7 Details Description
Related parts for RNF12FTD48R7
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 26POS SOCKET-SOCKET 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 33000 UH 25% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf