Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD52K3
RNF12FTD52K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD52K3
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD52K3.pdf
Availability of RNF12FTD52K3
QUANTITY
RNF12FTD52K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD52K3
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD52K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD52K3
Related LinksRNF12F, RNF12FTD52K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD52K3 Details Description
Related parts for RNF12FTD52K3
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf