Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD54R9
RNF12FTD54R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD54R9
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD54R9.pdf
Availability of RNF12FTD54R9
QUANTITY
RNF12FTD54R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD54R9
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD54R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD54R9
Related LinksRNF12F, RNF12FTD54R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD54R9 Details Description
Related parts for RNF12FTD54R9
CONN RECEPT 12POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TERM RING 12-10AWG HS INSUL datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A ATPAK datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf