Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD59R0
RNF12FTD59R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD59R0
Brief Description
RES 59 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD59R0.pdf
Availability of RNF12FTD59R0
QUANTITY
RNF12FTD59R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD59R0
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD59R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD59R0
Related LinksRNF12F, RNF12FTD59R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD59R0 Details Description
Related parts for RNF12FTD59R0
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
CONN PCB 20 PIN .125" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf